Van’daki sel felaketinin etkisi sürüyor

0

Van’ın Başkale ilçesini etkileyen şiddetli yağış, geçtiğimiz günlerde sele neden olmuştu. Esenyamaç Mahallesi’nde dereler taşmış ve sellerde 8 ev ve birçok ahır sel sularıyla yıkılmış pek çok hayvan ise telef olmuştu .

İlçeye 60 kilometre uzaklıktaki Esenyamaç Mahallesi’nde sağanak, sele neden olmuştu. Sel nedeniyle 8 evin yıkıldığı mahallede suya kapılan Kader Yurtseven, akrabaları tarafından kurtarılmıştı. Selde hayvanlarını kurtarmaya çalışırken sel sularına kapılan Yurtseven bir anda mahallenin sular altında kaldığını ve evlerin ahırların yıkıldığını, hayvanlarının telef olduğunu açıklamıştı.

Pek çok evin çamurla dolduğu, ahırların yıkıldığı, hayvanların telef olduğu sel felaketinde aileler mağdur durumda. Felaketin ardından ortaya çıkan manzarada evlerin kullanılamayacak durumda oluşu gönüllü ekipleri harekete geçirdi. Birkaç ay sonra gelecek kış mevsimiyle birlikte aileleri daha da zor günlerin beklendiğine dikkat çekildi. Barınma, giyim, gıda gibi temel gereksinimler sivil kuruluş ekipleri tarafından bölgeye gönderilmeye başlandı.

Van’daki sel felaketi için kurumlar dayanışmaya çağırıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Van’a destek verdi. 2 kamyon ve 1 minibüs ile yardım malzemesi İzmir’den yola çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sel felaketi nedeniyle zor günler geçiren yurttaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yaşanan sel felaketinin ardından harekete geçen Kadıköy Belediyesi, içinde erzak ve ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu yardım tırını Van’a gönderdi.

Bir yandan, gönderdiği ekip ve afet müdahale araçları ile yangın noktalarında destek çalışmalarını sürdüren belediye, Van’da yaşanan sel felaketi için de organize oldu. Afet noktasından gelen ihtiyaç listesi doğrultusunda, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yardım hazırlıkları başlatıldı. İçinde bebek bezi, battaniye, yorgan, kıyafet ve gıda malzemeleri bulunan 1300 koli, afet noktasına gönderildi.

Sivil toplum örgütleri, sendikalar, barolar ve odalar, Van’da çok sayıda selzede yurttaşın olduğunu ve dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here