Xalid Celalî

İnsanlık hep geçmişini merak etmiştir nereden geldiğini nerede olduğunu ve nereye doğru gittiğini öğrenmek istiyor. Biz de bu yazımızda şimdiye kadar elde edilen bilgiler ışığında insanlığın yolculuğuna, evrene ve evrendeki yerimize değinmek istedik. Bilindiği kadarıyla insanlık ömrü yaklaşık olarak 195 bin yıldır. Yine bilindiği kadarıyla evrende yaşamın olduğu tek yer dünyadır ve dünya ile güneş sisteminin ömrü dört buçuk milyar yıl olarak tahmin ediliyor. Aynı şekilde Evrenin yaşı da yapılan hesaplamalara göre yaklaşık olarak 14 milyar yıldır.

Evrendeki yerimize gelecek olursak; biz samanyolu galaksisinde bulunan güneş sistemi içerisindeki dünya gezegenindeyiz. Güneş sistemi, ismini güneşten alır ve güneşin etrafında dönen 8 gezegen 5 cüce gezegen, 166 uydu ve daha birçok gök cisminden oluşmaktadır. Güneş sistemindeki gezegenler güneşe en yakından uzağa sırasıyla Merkür Venüs Dünya Mars Jüpiter Satürn Uranüs ve Neptün dür. Dünyanın tek doğal uydusu olan Ay, Dünya etrafındaki bir turunu  27 gün 7 saatte, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü ise 29 buçuk günde tamamlar. Böylece Ayın hem kendi ekseni etrafında hem de Dünya etrafındaki dönme süresi neredeyse eşit olur ve bu yüzden biz her zaman ayın sadece bir yüzünü görürüz.

 

Güneş Sistemi

 

Evrende galaksiler birbirinden o kadar uzaktır ki mesafeler ışık yılı ile ölçülür. Işık, boşlukta bir saniyede yaklaşık olarak 300 bin  kilometre yol alır. Yani ışık bir senede 9,5 trilyon kilometre yol alır ve bir ışık yılı böylece 9,5 trilyon kilometre olur. Güneşin bizden uzaklığı 150 milyon kilometredir. Güneş ışığı yaklaşık olarak 8 dakikada ancak bize ulaşabilmektedir, yani dünyamızı aydınlatan ve vücudumuzu ısıtan o ışık, biz onu hissettiğimizde aslında o 8 dakika önce güneşten yola çıkmış ve daha yeni bize ulaşmıştır.

 

Bilindiği gibi Dünya, kendi ekseni etrafında dönmektedir. Aynı zamanda Güneş Sistemindeki arkadaşlarıyla birlikte güneşin etrafında dönüyor ve Güneş Sistemi de tümüyle Samanyolu Galaksisinde kendi yörüngesinde ilerlemektedir. Yani Güneş Sistemininde galaksimizde kendine has bir yörüngesi var ve Güneş, gezegenleri ile birlikte bu yörüngede büyük bir hızla ilerliyor. Dünya, kendi ekseni etrafında saatte 1670 kilometre hızla, Güneş’in etrafında saatte 108000 kilometre hızla ve güneş sistemi de kendi yörüngesinde saatte 720 bin kilometre hızla ilerlemektedir. Her ne kadar güneş sisteminin hızı bu kadar fazla olsa da yörüngesindeki bir turunu 230 milyon yılda tamamlaması öngörülüyor. Yani biz bu yazıyı okurken ve hiçbir şeyden habersizken hem Dünyanın kendi ekseni etrafında, hem Güneş’in etrafında hemde Güneş Sisteminin yörüngesinde büyük bir hızla yol almaktayız. Ne kadar garip bir şey değil mi? Ama o kadar şaşırmayın daha ilginç olan kısım kaldı:

  Araştırmalara göre galaksiler de birbirinden uzaklaşmaktadır yani Samanyolu Galaksisi evrende bir tarafa doğru gitmektedir. Güneş Sistemininde dışına çıkıp galaksimize baktığımız zaman muazzam bir büyüklük karşımıza çıkıyor ve çapının 150 bin ışık yılı olduğunu görüyoruz ve güneş sistemi galaksinin merkezinden 25 bin ışık yılı mesafededir.

 

Samanyolu Galaksisi ve Güneş Sistemi

 

 Yapılan araştırmalara göre evrenin Büyük Patlama (Big Bang) ile oluştuğu ve ömrünün yaklaşık olarak 14 milyar yıl olduğu tahmin edilmektedir. Yine araştırmalara göre evrenin gün geçtikçe genişlediği tespit edilmiştir. 20 yüzyılda Edwin Hubble galaksilerin birbirinden uzaklaştığını ve evrenin genişlediğini kanıtlamıştır. Ama bu, her şeyin birbirinden uzaklaştığı anlamına gelmez. Örnek olarak, Güneş Sistemimizde her şey Güneşin kütle çekim etkisi altındadır ve ondan uzaklaşmaz. Güneş ve diğer gezegenlerde Samanyolu Galaksisinin kütle çekim etkisi altındadır ve birbirine yakın olan galaksilerde bir grup halinde davranıp yine birbirlerinin kütleçekim etkisi altındadır ve bunlar da birbirinden uzaklaşmazlar. Ancak birbirinden farklı galaksi kümeleri birbirinden uzaklaşır ve evrenin genişlemesi burada başlar.

 

Galaksi kümelerinde 50 ile 100 aralığında galaksi bulunur.

 

   Yapılan incelemelere göre Samanyolu galaksisi ve Andromeda galaksisinin 4 milyar yıl içinde birbiriyle çarpışması ve kütleçekim etkisinden dolayı birbiriyle birleşmesi beklenmektedir. Çünkü Andromeda, galaksimize saatte 396 bin kilometre hızla doğru gelmekte ve güneş sistemimiz de ona doğru saatte 1 milyon 98 bin kilometre hızla ilerlemektedir. Bu konuyla ilgili çeşitli görüşler olmakla beraber dünyanın çarpışmadan sağ olarak kurtulup kurtulamayacağı ise kesin olarak bilinmemektedir.

Çarpışmanın simülasyonunu buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/4disyKG7XtU

  

   Ancak sizin yine de bunun için endişelenmenize gerek yok, çünkü hiçbirimizin ömrü bu olayı görmeye yetmeyecektir. Diyebiliriz ki nasıl ki insan doğar büyür gelişir ve ölür; evren de bunun gibi büyük patlama ile başlar, şu an genişlemekte ve ölümüne ya da yıkılmasına doğru yol almaktadır. Ancak onun ömrü bizimkinden biraz daha fazla…

  

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here