Xiaomi, ABD Hükümetine Dava Açtı

0

ABD Hükümetince “Çin ordusuyla işbirliği yaptığı” gerekçesiyle kara listeye alınan Xiaomi, ABD yönetimine karşı dava açtı.

Geçtiğimiz yıllarda Huawei, şirketi de dönemin ABD Başkanı Donald Trump tarafından casuslukla suçlanmış ve kara listeye alınmıştı. Ardından da firmaya yönelik ciddi mali yaptırımlar devreye sokulmuş ve ambargo uygulanmıştı.

Huawei’nin sorun yaşadığı bu dönemde yükselen diğer Çin firması Xiaomi idi. Geçtiğimiz haftalarda Xiaomi de Çin ordusu ile çalıştığı gerekçe gösterilerek kara listeye alındı. Çin ordusu ile çalışmadığını açıklayan ve iddiaları reddeden Xiaomi’nin şimdi de mahkemeye başvurduğu iddia edildi.

Xiaomi ABD Mahkemelerinde Hak Arayışında

Xiaomi, Washington bölge savcılığına şikayet dilekçesi sundu. Firma, ABD Savunma ve Hazine Bakanlığı’ndan, özellikle de Janet Yellen’dan davacı olurken, kara liste kararını “kanun dışı ve anayasaya aykırı” olduğunu ifade etti.

Başvurusunda Xiaomi, firmanın Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından kontrol edilmediğini belirtti. ABD yönetimi kara liste kararını alırken firmanın Çin ordusu ile ilişkili olduğuna dair herhangi bir kanıt sunmamıştı.

Dilekçede önemli bir noktaya dikkat çeken firma, bahsedildiği gibi “orduyla açık bir ilişkileri” olmasının partnerleri ile iş yapmalarını da imkansız hale getireceğini, yatırımcılarının önemli bir kısmının ABD’li olduğunu ve bu partnerlerle olan ilişkilerinin kritik öneme sahip olduğunu belirterek iddiaları reddetti.

Xiaomi İçin Durum Kritik

Ne kadar da yaptırımlar uygulanıyor olsa da Xiaomi, ABD’ye teknoloji ithal etmeye devam edebiliyor, ancak lisans alamıyor. Huawei gibi firmaların böyle bir alternatifi bulunmuyor ve ABD’den parça da tedarik etmeleri kısıtlanmış durumda.

Büyük teknoloji firmasının mahkemeye gitmesi ile birlikte ABD ile firma arasında yaşanan süreçte yeni bir dönem de başlamış durumda. Bakalım Çinli üretici, ABD mahkemelerinde aradığını bulabilecek mi? Yoksa daha sert yasaklarla mı yüz yüze kalacak?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here