Yeni koronavirüs saatlerce havada ve günlerce yüzeylerde kalabilir – çalışma

0

DOSYA FOTOĞRAFI: Çin’de Wuhan’da ilk tespit edilen solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olan 2019 Yeni Coronavirüs (2019-nCoV) tarafından sergilenen ultrastrüktürel morfoloji, Hastalık Kontrol Merkezleri tarafından yayınlanan bir resimde görülmektedir. Önleme (CDC) Atlanta, Georgia, ABD 29 Ocak 2020. Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM / CDC / Dinleyici notu

 

Küresel bir pandemiye patlamış olan son derece bulaşıcı yeni koronavirüs, insanların büzülmesini önlemek için rehberlik etmesi gereken rehberliğe sahip olması gereken yeni bir araştırmaya göre, saatlerce ve günlerce yüzeydeki havadaki damlacıklarda canlı ve bulaşıcı kalabilir. COVID-19 olarak adlandırılan solunum yolu hastalıkları.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bir parçası olan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nden (NIAID) bilim adamları, enfekte olmuş bir kişiden evdeki veya hastane ortamındaki öksürme veya dokunma gibi günlük yüzeylere biriken virüsü taklit etmeye çalıştı. .

Öksürük veya hapşırma ile oluşturulan mikroskobik damlacıkları çoğaltan bir aerosol dağıtmak için bir cihaz kullandılar

Daha sonra bilim adamları, ABD COVID-19 vakalarının 5.200’ü geçtiği ve ölümlerin 100’e yaklaştığı bir gün Salı günü New England Tıp Dergisi’nde çevrimiçi olarak ortaya çıkan araştırmaya göre, SARS-CoV-2’nin bu yüzeylerde ne kadar süre bulaşıcı kaldığını araştırdı. .

Testler, virüs, biri öksürdüğünde veya hapşırdığında serbest bırakılan damlacıklar tarafından taşındığında, aerosollerde en az üç saat boyunca yaşayabilir veya hala enfekte edebildiğini gösterir.

Plastik ve paslanmaz çelikte, canlı virüs üç gün sonra tespit edilebilir. Karton üzerinde virüs 24 saat sonra yaşayamadı. Bakır üzerinde, virüsün etkisiz hale gelmesi 4 saat sürdü.

Yarılanma ömrü açısından, araştırma ekibi, bir aerosol damlacıklarındaysa, virüs parçacıklarının yarısının işlevini kaybetmesinin yaklaşık 66 dakika sürdüğünü buldu.

Bu, bir saat altı dakika sonra virüs parçacıklarının dörtte üçünün esasen etkisiz hale getirileceği, ancak% 25’inin hala geçerli olacağı anlamına gelir.

NIAID’nin Rocky Mountain Laboratories’deki Montana tesisinden Neeltje van Doremalen tarafından yürütülen araştırmaya göre, üçüncü saatin sonunda yaşayabilir virüs miktarı% 12.5’e düşecek.

 

Paslanmaz çelikte, virüs parçacıklarının yarısının inaktif hale gelmesi 5 saat 38 dakika sürer. Araştırmacılar, plastikte yarılanma ömrünün 6 saat 49 dakika olduğunu buldu.

Kartonda yarı ömür yaklaşık üç buçuk saatti, ancak araştırmacılar bu sonuçlarda çok fazla değişkenlik olduğunu söyledi, bu yüzden bu sayıyı yorumlarken dikkatli olmanızı öneririz.

En kısa hayatta kalma süresi, virüsün yarısının 46 dakika içinde etkisiz hale getirildiği bakır üzerindeydi.

Deneylerinin bir parçası olarak, araştırmacılar aynı deney koşulları altında SARS-CoV-2’nin stabilitesini SARS-CoV-1 ile karşılaştırdı ve benzer sonuçlar buldular. “Bu, bu virüslerin epidemiyolojik özelliklerindeki farklılıkların büyük olasılıkla diğer faktörlerden kaynaklandığını gösterir,” sonuç “, üst solunum yolundaki yüksek viral yükler ve SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kişilerin virüsü yayma ve iletme potansiyeli dahil asemptomatikken

 

Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here