Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen katliama dair bilgilerin şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması çağrısı yaptı

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri: Taksim saldırısına dair tüm hakikat kamuoyu ile paylaşılmalı.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen katliama tepki gösterdi. İnönü Parkı’nda bir araya gelen yurttaşlar 6 yurttaşın yaşamını yitirdiği, 81 yurttaşın da yaralandığı katliama tepki gösterdi. Basın açıklamasını İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş okudu. Ataş, ülkeye barış gelene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

“TÜM HAKİKAT KAMUOYU İLE PAYLAŞILMALIDIR

Saldırının toplumsal barışa yapılmış bir saldırı olduğunu dile getiren Ataş, “Hedefi her kim olursa olsun, saldırı kimden gelirse gelsin bu insanlık dışı saldırıyı kınıyoruz. Pek çok kişinin ölümü ve yaralanması ile sonuçlanan Yaşam hakkı ihlali niteliğindeki bu saldırı ivedi ve etkili bir biçimde soruşturulmalıdır. Toplumun adalet ve hakikat beklentileri doğrultusunda hareket edilerek eylemin failleri tespit edilmeli ve olay tüm hakikati ile kamuoyu ile paylaşılmalıdır” dedi.

Taksim katliamının insanlığa karşı işlenen ağır bir suç olduğunu dile getiren Ataş, “Dolayısıyla bu suç faillerinin ve destekçilerinin hangi ülke vatandaşı olursa olsun Türkiye mahkemeleri önüne çıkarılması insanlık vicdanının ve ceza kanununun gereğidir” diye konuştu.

Konu ile ilgili yayın yasağı ve sosyal medyaya müdahale edilmesinin kaos duygusunu derinleştirdiğini ifade eden Ataş, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin 2015-2016 sürecinde başvurduğu yöntemlerin yeniden devreye sokulduğuna dair endişelerin artmasına neden olduğunu ifade etti.

ÖTEKİLEŞTİRME DİLİNDEN UZAK DURULMALI”

Zafer Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Adem Taşkaya’ya ait twitter hesabından Av. Jiyan Tosun’u hedef gösteren bir paylaşım yapıldığını ifade eden Ataş, “Bu paylaşım aynı kişi tarafından 3 dakika sonra kaldırılmasına rağmen, can güvenliğine yönelik tehditler İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’i de içine alacak şekilde genişletilmiş ve artarak devam etmiştir. Hak savunucularına yönelik bu ciddi saldırı karşısında, ülkeyi yönetenleri takındıkları suskunluktan vazgeçmeye ve kamuoyuna açıklama yapmaya çağırıyoruz. Adem Taşkaya ve telefon ile ya da sosyal medya üzerinden ölüm tehdidi ve hakaretlerde bulunanların tespiti ile gerekli soruşturma işlemlerinin başlatılması, olası fiziki saldırıların önlenmesi ve kamuoyunda oluşan yanlış algının düzeltilmesi için yetkilileri göreve davet ediyor, İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ni konu hakkında kamuoyuna açıklama yapmaya çağırıyoruz” dedi.

Olay sonrası belirli kesimlerin ve kişilerin hedef gösterilmesine karşı adli ve idari tedbirler alınması gerektiğini dile getiren Ataş, “Ülkede oluşması istenen kaos ortamına zemin oluşturacak her türlü şiddet ötekileştirme dili hızlıca terk edilerek, toplumsal uzlaşı ve diyalog, başta siyaset alanı olmak üzere tüm kesimlerce öne çıkarılmalıdır” çağrısı yaptı.

Adalet, barış ve dostluk özlemimizden asla vazgeçmeyeceklerini dile getiren Ataş, “Bütün entrikalarınıza rağmen bu ülkeye barış gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here