Garo Paylan: Kur korumalı mevduat sistemi ekonomi için bir saatli bomba

 Garo Paylan: Ekonominin çökmesine sebep olacak, Hazine ve Merkez Bankası’nın altında duran saatli bomba ile karşı karşıyayız.

 AK Parti’nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 48 maddelik kanun teklifiyle kur korumalı mevduatın süresinin bir yıl daha uzatılması öngörülüyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kur korumalı mevduata ilişkin, “Ekonominin çökmesine sebep olacak, şu anda Hazine ve Merkez Bankası’nın altında duran bir saatli bomba ile karşı karşıyayız. Bu saatli bombayı mutlaka durdurmalıyız” uyarısında bulundu. 

ANKA’nın haberine göre; Paylan, AK Parti iktidarının dolar kuru yükseldiğinde ortaya koyduğu kur korumalı mevduatın “geçici bir araç” olarak duyurulduğunu hatırlatarak, “Kur korumalı mevduat gibi uygulamalar bağımlılık yaratır. Şu anda da bağımlılık yaratmış durumda. İlk etapta bunun süresini yıl sonuna kadar uzattılar, şimdi de 1 yıl daha uzatmayı öngörüyorlar. Kur korumalı mevduatta şu anda 1,5 trilyon liraya yakın kaynak var ve bu kaynak zenginlerin parası. Zenginler dolar garantili olarak faiz alıyorlar” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here