Ukranya lideri Zelenskiy NATO’ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzaladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın NATO’ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzaladı, “Putin Başkan olduğu sürece Ukrayna müzakere yürütmeyecek” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenskiy, ülkesinin NATO’ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalarken “Rusya ile diyaloğa hazırız, ancak başka bir Rusya Devlet Başkanı ile” dedi.

Zelenskiy, Rusya’nın 4 bölgeyi ilhak etmesi nedeniyle acil topladığı Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy’nin açıklamaları şöyle:

“Biz durdurmasaydık Rusya sınırlarımızda durmazdı. Diğer devletler saldırı altında olurdu.” 

“Sadece Ukrayna’nın değil, aynı zamanda yaşamın, insanlığın, hukukun ve gerçeğin düşmanından, ülkemizin tüm toprakları bu düşmandan kurtulacaktır. Rusya bunu zaten biliyor. Gücümüzü hissediyor. Bu yüzden acelesi var. Bu maskaralığı ilhak girişimiyle organize ediyor. Kendisine ait olmayan bir şeyi çalmaya çalışıyor. Cinayetler, işkenceler, şantajlar ve yalanlarla tarihi yeniden yazmak ve sınırları yeniden çizmek istiyor. Ukrayna buna izin vermeyecek

“Yalnızca Ukrayna’yı güçlendirme ve işgalcileri tüm topraklarımızdan çıkarma yolu barışı geri getirecektir. Bu yoldan gideceğiz.” 

“Bugün Ukrayna bunu (NATO üyeliğini) yasal yapmak için başvuruyor. Tüm topluluğumuzun korunması için önemimizle tutarlı bir prosedür altında. Hızlandırılmış bir prosedür altında. Bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Finlandiya ve İsveç’in bu yıl Üyelik Eylem Planı olmadan İttifak’a katılmaya başladığını gördük. Bu adil. Bu Ukrayna için de adil. Güvenliğin alternatifi yoktur. Ancak bunu garanti altına almak için kararlılık gerekir. Ukrayna’nın NATO’ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalayarak kararlı adımımızı atıyoruz.”

“Rusya ile diyaloğa hazırız, ancak başka bir Rusya Devlet Başkanı ile. Putin Başkan olduğu sürece Ukrayna müzakere yürütmeyecek.” 

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here