Türkiyeli kadın sinemacılardan İran’daki protestolara destek

Türkiye’den kadın sinemacılar, İran’da Mahsa Jîna Amini’nin katledilmesinin ardından başlayan protestolara destek için bir video yayımladı.Kadın sinemacılar, İranlı kadınlarla dayanışmak amacıyla açılan “Stand with Women of Iran – Turkey” isimli sosyal medya hesabı üzerinden “Bu ayaklanmanın sloganı ‘kadın, yaşam, özgürlük’, özgürlük ve eşitlik için hep bir ağızdan haykırıyoruz” diyerek bir video yayımlayarak destek verdi.

İnstagram ve Twitter hesaplarından yayımladıkları mesajlar şöyle:”Türkiyeli sinemacı kadınlar olarak, İranlı kadınlarla dayanışmak ve yalnız olmadıklarını dünyaya duyurabilmek amacıyla bir araya geldik. Meslekleri ne olursa olsun, tüm kadınları dayanışma videoları çekmeye ve bu videoları ‘@StandwithWomenofIran_Turkey’ hesabını mention’layarak paylaşmaya çağırıyoruz.

Böylece hem İran sokaklarında direnen dostlarımıza yalnız olmadıklarını söyleriz, hem de onların seslerinin tüm dünyada duyulmasına katkı sağlayabiliriz.””Biz Türkiyeli kadın sinemacılar olarak İranlı kadınlarla ve İran halklarıyla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor, özgürlük ve eşitlik için hep bir ağızdan haykırıyoruz.

#kadınyaşamözgürlük”

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here