Ege Denizi’nde göçmen teknesi battı

Ege’de göçmen teknesi battı. 9 göçmen kurtarıldı, yaklaşık 60 kişi kayıp.

Ege Denizi’nde Evia ile Andros adaları arasındaki Kafirea Boğazı’nda bir göçmen teknesi battı. Yunan sahil güvenliğinin, sabah saatlerinde başlattığı kurtarma operasyonunda 9 kişinin kendi çabalarıyla kurtulduğu yaklaşık 60 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

DV Türkçe’nin haberine göre, Ege Denizi’nde bir göçmen teknesinin battığı haberini alan Yunan sahil güvenliği sabah saatlerinde arama kurtarma operasyonu başlattı. Teknenin Evia ile Andros adaları arasındaki Kafirea Boğazı’nda alabora olduğu ve battığı öğrenildi. Yunan sahil güvenlik ekiplerinin yaptığı resmi açıklamaya göre operasyon, tekneden 112’ye imdat sinyali gönderilmesi üzerine başlatıldı. Sahil güvenlik sözcüsü Nikos Kokkalas, Yunan devlet televizyonu ERT’ye yaptığı açıklamada şimdiye kadar, kendi çabasıyla kayalıklara ulaşan dokuz kişinin kurtarıldığını söyledi. Kurtarılan kişilerin Afganistan, İran ve Mısır kökenli olduğunu belirten Kokkalas, teknede bulunan göçmenlerin sayısının kendilerine 68 olarak bildirildiğini aktardı. Sığınmacı teknesinin İzmir’den denize açıldığı belirtiliyor.

Arama kurtarma çalışmalarına bir helikopter, bir sahil güvenlik botu ve yakınlardaki iki tekne katılıyor. Ancak bölgede hızı saatte 60 kilometreye varan şiddetli rüzgarlar nedeniyle çalışmaların zorlukla yürütüldüğü ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here